Д-р Павлина Михайлова, председател на сдружение “Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма”, запозна членовете на сдружението с проекта GREENYouth – По-голяма устойчивост чрез обучение чрез преживяване в младежка работа, базирана на природата – Инструменти за включване на горската терапия в младежка работа в селските и градските райони“ (‘GREENYouth Greater Resilience through Experiential Education in Nature-based Youthwork Tools – Tools for incorporating Forest Therapy into Rural and Urban Youthwork’), който се проведе в Естония през месец август 2024 г. и беше финансиран от Програма “Еразъм” на Европейската комисия.
Като един от 12-те участници в международния проект тя разказа за това уникално обучение и да се запознае с някои прости техники за привличане на млади хора към разходки в гората и/или използване на зелените градски площи с цел подобряване на тяхното духовно, нравствено и физическо здраве. В малката ферма, управлявана според принципите на пермакултурата, лекторите са представили свои средства за “горска медицина” като: йога на открито пространство; запознаване с гората като цялостен съвършен организъм, в които съжителстват милиарди живи същества; учене за усещане на различни аромати, звуци, цветове в гората, както и наслаждаване на тишината; подреждане на мандала от горски “продукти”; правене на огън и готвене на гъби, набрани в гората; босоходене и къпане в реката и много други начини, които сближават градския човек с тайните на гората.
Всички тези техники могат да се ползват от младежки работници и хора, които работят с по-възрастни и болни хора. Михайлова сподели няколко съвета към такива ръководители: в края на преживяването да има награда, най-добре вкусна храна; да има изненада – най-добре приятна почивка; да се ползва местна храна, сготвена пред очите на участниците; гората да се покаже като място, което е сигурно и безопасно за начинаещите любители на горската медицина; те да се запознаят с растения, които могат да използват за лечение (билки) и др.
По време на презентацията присъстващите обсъдиха възможността горската терапия (горска медицина) да се прилага при хора с пост (ЛОНГ) Ковид. При толкова гори и паркове, които са в близост до населени места, тази възможност е напълно реална, и трябва да се направи план за обучение на доброволци, които да я прилагат.
(Forest Therapy – shinrin yoku – или горска медицина е движение в Япония, което се появява през 1983 г. по инициатива на министъра на околната среда. Той започва да работи по създаването на пътеки – дълги и по-къси – с цел подобряване на физическото здраве на японците с идеята, че това е нещо достъпно за всеки японец. Там, където се събират няколко пътеки, има медицински пункт, където при желания любителите на горската медицина (горско къпане – в буквален превод от японски) могат да измерят своя пулс, сатурация и кръвно налягане.)
50% от територията на Естония е покрита с гори. Самата държава е рядко населена и няма човек, който да не познава гората и да не е пребивавал известно време в нея. За разлика от Япония, която е на 12-то място по гъстота на населението в света, 92% от хората живеят в градовете и в същото време 70% от територията й е заета от гори и планини.