BulgarianEnglishRussian
BulgarianEnglishRussian

“С плазма можеха да бъдат спасени хиляди болни от К-19”

Ново проучване, ръководено от изследователи от Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, изчислява, че хиляди животи биха могли да бъдат спасени през първата година от пандемията от COVID-19, ако реконвалесцентната плазма е била използвана по-широко, особено при амбулаторни пациенти с висок риск от тежки заболяване и при хоспитализирани пациенти през първите няколко дни от приема им.

Реконвалесцентна плазма от пациенти, които са се възстановили от COVID, се използва в началото на първите месеци на пандемията по настояване на група лекари, които цитират успеха на кръвния продукт като терапия при по-ранни спешни случаи на инфекциозни заболявания, включително глобалната грипна пандемия от 1918 г.,  1920 г. и епидемията от SARS от 2002–2004 г. Плазмата от пациенти, наскоро възстановени от патогенна инфекция, като COVID, обикновено съдържа антитела, които могат да блокират или намалят тежестта на инфекцията при други.

Над 500 000 пациенти са били лекувани с реконвалесцентна плазма в САЩ през първата година от пандемията.

В новата си статия, публикувана онлайн на 1 октомври в Proceedings of the National Academy of Science, авторите изчисляват, че лечението на хоспитализирани пациенти с COVID с реконвалесцентна плазма е спасило между 16 476 и 66 296 живота в Съединените щати между юли 2020 г. и март 2021 г. За тези оценки на реално спасени животи, изследователите са извлекли данни от седмична употреба на реконвалесцентна плазма, седмични национални данни за смъртност и данни за намаляване на смъртността при реконвалесценти от мета-анализи на рандомизирани контролирани проучвания.

Изследователите също така са оценили броя на потенциалните животи, които биха били спасени, ако реконвалесцентната плазма беше по-широко използвана сред пациенти, лекувани от COVID в болници. Изследователите са използвали възможно най-оптимистичните предположения: ако на 100% от пациентите, хоспитализирани с COVID, е била приложена реконвалесцентна плазма с висок титър в рамките на три дни след приемането между юли 2020 г. и март 2021 г., те заключават, че – в зависимост от оценките на смъртността, които са използвали за своите анализ – между 37 467 до 149 318 (приблизително 125% увеличение) или между 53 943 до 215 614 (приблизително 225% увеличение) животи биха били спасени през първата година от пандемията.

Общо 647 795 единици плазма са дадени на пациенти с COVID между юли 2020 г. и март 2021 г. Екипът използва това като мярка за броя на лекуваните пациенти.

„Това е терапия, която може да намали смъртността, да бъде незабавно достъпна и е сравнително евтина – трябва да сме готови да я използваме много повече при бъдещи спешни случаи на инфекциозни заболявания или пандемия“, казва главният автор на изследването Артуро Касадевал, MD, PhD, Bloomberg Изтъкнат професор по молекулярна микробиология и имунология и инфекциозни болести в Bloomberg School.

Касадевал беше един от най-ранните поддръжници на реконвалесцентната плазма в началото на пандемията. Първият автор на изследването е Quigly Dragotakes, PhD, постдокторант в лабораторията на Касадевал.

Авторите също оценяват броя на хоспитализациите, които биха могли да бъдат избегнати между юли 2020 г. и март 2021 г., използвайки набор от предположения:

Ако 15% от амбулаторните пациенти са били получили реконвалесцентна плазма, авторите изчисляват, че между 85 268 и 227 377 хоспитализации биха били избегнати.
Ако 75% от амбулаторните пациенти са били получиха реконвалесцентна плазма, между 426 331 и 1 136 880 хоспитализации биха били избегнати.
През първата година от пандемията реконвалесцентната плазма е одобрена само за употреба при пациенти, хоспитализирани с COVID.

Първоначалните проучвания на ефективността на реконвалесцентната плазма в САЩ и други страни имат смесени резултати. Casadevall и колегите отбелязват, че това се дължи отчасти на предизвикателствата да се гарантира, че реконвалесцентната плазма съдържа достатъчно високи концентрации на антитела срещу SARS-CoV-2. Друг проблем с много ранни проучвания, казват изследователите, е, че реконвалесцентна плазма е била давана на пациенти, хоспитализирани с COVID, които вече са твърде болни, за да имат голяма полза от терапията.

По-късни проучвания показват, че реконвалесцентната плазма може да бъде ефективна, включително клинично изпитване, ръководено от изследователи на Johns Hopkins, което установи, че ранното използване на реконвалесцентна плазма сред амбулаторните пациенти намалява относителния риск от хоспитализация с 54%. (Тези констатации бяха обявени през декември 2021 г.)

Изследователите отбелязват, че използването на реконвалесцентна плазма по време на пандемията е безопасно и цената й – средно около 750 долара за единица в САЩ – е по-ниска от по-новите, патентовани лечения на COVID.

Авторите препоръчват планирането на готовността на общественото здравеопазване за бъдещи огнища на инфекциозни заболявания, епидемии и пандемии да включва готовност за събиране и доставяне на реконвалесцентна плазма в мащаб.

Авторите отбелязват, че изследването има няколко ограничения. Докато оценките на единиците реконвалесцентна плазма, използвани в техния анализ, обхващат повечето реконвалесцентна плазма, използвана през периода на изследването, точният брой на използваните единици не е известен. Това вероятно се дължи отчасти на това, че националните кръвни центрове на Америка не са регистрирали прилагането на реконвалесцентна плазма в ранните етапи на пандемията. 

В допълнение, оценките за редуциране на смъртността, използвани от авторите за изчисляване на спасените животи, варират в широки граници. Не е известно дали те отразяват употребата и ефикасността на приложената реконвалесцентна плазма в болнични условия в САЩ.

„Трябва да сме готови да създадем амбулаторни центрове за ранно лечение на хора с реконвалесцентна плазма по време на бъдеща епидемия“, казва Касадевал. „Това ще изисква определяне на места в болниците за тази цел, но няма да имаме нужда от нова технология – това са добре установени медицински знания и практика.“

 

Прочети също