Сто и четирима от членовете на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, изслушаха последната, четвърта лекция от виртуалния курс за постковид “ЗАБОЛЯВАНИЯ, ПРЕДИЗВИКАНИ ИЛИ УСЛОЖНЕНИ ОТ ПОСТКОВИД. ЛЕЧЕНИЕ И ЗДРАВНИ ГРИЖИ ПРИ ПАЦИЕНТИ С ПОСТКОВИД. ПРЕДСТАВЯНЕ НА СЛУЧАИ”.
След първата част, представена от д-р Чавдар Ботев и д-р Павлина Михайлова, по темата за здравни грижи при пациенти с постковид, Борис Дишев, координатор на обществения съвет към сдружение “Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма” сподели за създаването на Мрежа за подкрепа за лечение на постковид “Лекари помагат на лекари”, след което в презентацията се включиха двама професори. Проф. Румен Николов и Александър Шикаланов представиха платформа, изработена по европейския проект “Active@ home”, чиято цел е дистанционно наблюдение на самотни възрастни хора, (не е необходимо да са болни), в дома им с цел осигуряване на комфорт и спокойствие за тях и техните близки, които живеят на друго място. Услугата предлага: телемедицинско наблюдение, при необходимост се осигурява физическа помощ до 20-30 мин., обгрижващ персонал, комуникация чрез видеоконферентни разговори, като се поставят задачи и обгрижваният трябва да си изпълнява. Ако те не се изпълняват, се включват аларми и обгрижващият преценява какви действия да предприеме нататък. По същия начин се включват аларми, ако сензорите за пулс, дишане, температура, сатурация предават информация, която е патологична. Системата позволява да се направи пълно досие на изследванията на обгрижвания. Обгрижваните могат да комуникират помежду си, тоест да имат социален живот, със свои близки и приятели, чрез видеоконферентна връзка. С помощта на изкуствен интелект може да се предсказват и рискови събития, обясни Александър Шикаланов.
Портативен регистратор на сърдечна дейност е устройство, тествано в клинични условия, за телемедицински мониторинг на сърдечната дейност, което може да прави ЕКГ и да предава данните дистанционно. То бе представено от проф. Иво Илиев, декан на факултета по електронна техника и технологии в Технически университет – София, с тясна специализация медицинска апаратура, и асистентът му Николай Томчев. Устройството е удобно, малко и лесно за употреба, като е достатъчно да има телефон, мобилен или стационарен, така че потребителят да може да предаде сам своята ЕКГ до медицински център, лекуващ лекар и пр. ЕКГ се прави на пръстите на ръцете или апаратът се допира до гръдния кош. Записът се визуализира като обикновена кардиограма. Тя се предава като обикновен разговор по телефона, не са необходими сървъри, рутери и пр. Това е официално сертифицирано медицинско изделие, обясни проф. Илиев.
Ангел Ненов, собственик на апарата “Хидровиталити”, който произвежда оксиводород чрез електролиза от дестилирана вода, разказа за положителното противовъзпалително, противотуморно и антиоксидантно действие на молекулярния водород в човешкия организъм. Той показа нагледно как работи апаратът и как се използва.
Целта на представянето на тези уреди е професионалистите по здравни грижи да се научат да ги ползват и да започнат да ги внедряват в своите медицински практики.