Кой може да е донор?
Критерии за даряване на реконвалесцентна плазма:
Тези критерии са актуализирани:
- да сте преболедували COVID-19
- да имате положителен PCR тест или
- бърз антигенен тест
- или тест за антитела
- може да сте ваксиниран,
- Възраст между 18 и 65 години
- Телесно тегло над 55 кг
- Не сте боледували от HIV, хепатит B и C, сифилис, нямате рисково поведение
- Чувствате се здрав/а и не приемате лекарства
- Нямате сериозни придружаващи заболявания
- Не ви е преливана кръв и кръвни продукти през последните 6 месеца.
Подробности за изискванията на всеки ЦТХ у нас можете да прочетете тук.
Какво е кръвна плазма
Кръвта се състои от червени кръвни телца, бели кръвни телца, тромбоцити и плазма. Плазмата е жълтеникава течност, в която плуват всички кръвни клетки и компоненти. Тя е 55% от обема на кръвта, 90% от плазмата са вода. Останалите 8-10% са неорганични и органични вещества като белтъци, въглехидрати, мазнини, ензими и др.
Какво е реконвалесцентна плазма
Така се нарича плазмата на хора, които са се излекували от COVID-19, съдържа антитела, които организмът е произвел специално срещу коронавируса SARS-CoV-2. Антителата са протеини, които се произвеждат от имунната система при среща с инфекциозен агент.
Защо са важни антителата в плазмата на дарителя?
Антителата се свързват с вируса и го елиминират от организма. Пациентите, които са преболедували COVID-19 с клинични прояви, са по-подходящи дарители на реконвалесцентна плазма поради повечето антитела, които съдържа тяхната плазма. Особено ценни дарители са хората, които са имали висока температура и пневмония, защото се очаква те да имат повече антитела срещу коронавируса. Засега е доказано, че високото количество антитела се запазва поне два-три месеца от началото на заболяването.
Къде да си тествам нивото на антителата?
Всеки кръвен център, където се дарява плазма, прави свое тестване на антителата, така че не е необходимо желаещият да дари плазма, да се тества предварително, с изключение на случаите, когато не разполага с друг тест.
Колко плазма мога да даря?
До 600 мл, която се разделя на 3 дози. Една доза може да помогне на един болен. Обикновено се преливат 2-3 и до 4 дози плазма. Ефектът от плазмата зависи критично от количеството антитела, които се съдържат в нея. Някои хора може да дарят само 200, други – 400 мл, което зависи от преценката на дежурния лекар. В Клуба на дарителите има човек, който е дарил 800 мл плазма наведнъж!
На колко болни мога да помогна?
Обикновено на болен се прелива една доза в първите дни от хоспитализацията, след почивка от 24–48 часа се прелива втора доза. След това може и трета.
Трябва ли да съм закусил, когато отивам да даря плазма?
Да, желателно е да се нахраните добре и да сте пил достатъчно течности. Важно е и след даряването да наблегнете на диета, богата на протеини.
Опасно ли е да се дарява плазма?
При спазването на правилата даряването на плазма е напълно безопасно, дори полезно за донора. От кръвта се отделя само плазмата, а кръвните телца се връщат обратно в кръвното русло на донора, което прави даряването на плазма значително по-щадящо в сравнение с обикновеното даряване на кръв. Затова той може веднага да се върне към ежедневните си занимания и задължения като шофиране, работа и пр.
Полезно ли е да се дарява плазма?
Да, с плазмата се извличат токсини, вируси и други вещества, които са се натрупали в организма през годините. Препоръчително е 4 пъти годишно да се прави процедурата плазмофереза, която в България струва около 1 500 лв. А дарителите я получават про боно. Даряването на плазма има и antiaging ефект, хората стават по-енергични и се чувстват подмладени.
Колко пъти мога да даря плазма?
Тъй като кръвните клетки се връщат обратно в организма на донора, възстановяването на пълния обем на кръвта след даряване става за 2-3 дни. Човек веднага може да отиде на работа или да се заеме с обичайните си дейности. По протокол плазма може да се дарява всяка седмица, тоест да се направи една серия от няколко дарявания (до 8 са разрешени в България), като диагностика се прави само при първото даряване. През това време се препоръчва консумиране на богата на протеини храна, витамини, много течности и сокове.