Представяне на Сдружение „Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма“
Сдружение „Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма“ е българска неправителствена гражданска инициатива в обществена полза, създадена през юли 2020 г. Сдружението е пълноправен член на Националната пациентска организация. Тригодишната програма на Сдружението включва следните стратегически цели:
I. Да работи за подобряване на диагностиката на реконвалесцентната плазма в България, следвайки европейските стандарти за получаване, обработка и съхранение на РП.
II. Да работи за медицина, основаваща се на доказателства, като подпомага клинични изпитвания, насочени към доказване на ефикасността и безопасността на РП и споделя получените резултати с международната медицинска и научна общност.
III. Да спомогне за развитието на капацитета на болниците и обучението на медицински персонал с цел прилагане на РП.
IV. Да работи за следване на световните стандарти в диагностиката и лечението на СР чрез създаване на Център за компетентност в България.
V. Да подпомогне осигуряването на достъп до телемедицински технологии за мониторинг на пациенти с COVID-19.
Сдружението работи от самото си създаване по популяризиране този метод за лечение на COVID-19 и насърчаване на преболедували COVID-19 да даряват плазма.
Кои са трите фокусни групи:
1. Потенциални донори на плазма (преболедували COVID-19, които са се възстановили и могат да дарят PП);
2. Пациенти и техни близки, които се информират за този метод и неговите възможности;
3. Здравни специалисти – като рискова група на първа линия, която трябва да бъде информирана за възможностите на метода за лечение на COVID-19), как се прилага този метод и какви резултати могат да се очакват.
Учредители на сдружението
Д-р Чавдар Ботев – член на Управителния съвет.
Работи повече 30 години в областта на клиничната и трансфузионната хематология, плазмаферезата, лечение със стволови клетки, генна терапия, онкология, като 25 години от тях са в Националния център по хематология. Той има над 20 000 плазмаферези на донори и пациенти. Д-р Ботев е главен консултант на сдружението по въпросите на преливането на плазма на нуждаещи се пациенти.
Д-р Павлина Михайлова – председател на сдружението
Лекар, издател на безплатното списание „Моето здраве”, независим журналист, пишещ за COVID-19, с основни интереси в областта на общественото здраве, екологията и опазването на околната среда, доброволческата дейност, трансфера на технологии и др. Магистър по опазване на околната среда, сценарист на документални филми, автор на 2 книги за опазване на природата, българският победител в конкурса за журналистика на Европейската комисия „За многообразието срещу дискриминацията 2009 г.“ Има опит като ръководител на проекти в международна асоциация по психично здраве. Д-р Михайлова е консултант за лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма на Националната пациентска организация.
Евгени Атанасов – член на Управителния съвет
Собственик на агенция за недвижими имоти. Бил е проектен мениджър в изграждането на 11 фотоволтаични централи за 120 млн. евро, участвал в няколко големи проекта за търговски центрове в страната. Интересува се от технологии в областта на строителството, медицината, енергетиката, софтуерни и хардуерни решения, роботика, наука, космически технологии и транспорт.
Д-р Александър Симидчиев
Има три медицински специалности, но най-страстно практикува пулмология. Той е началник на отделението по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, член на УС на Българското дружество по белодробни болести и Европейското респираторно дружество. Бил е водещ лекар в GlaxoSmithKline Канада. Създател на уникалния за страната уеб-базиран курс по „Дигитална медицина“ в Пловдивския медицински университет и е медицински директор на новоучредения център за дистанционно обучение там. Категоричен привърженик на научния подход и „медицина, основана на доказателства“ и на технологичните иновации, съчетани в концепцията за дигитална (теле) медицина. Член на Националния медицински експертен съвет към министър-председателя за борба със SARS-CoV-2 и председател на неправителственото сдружение „Въздух и здраве“.
Николай Янакиев
Световноизвестен художник, първият българин, продал картина в Christie’s, ученик на проф. Светлин Русев. Творби на Янакиев са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, частни сбирки и музейни колекции по цял свят, включително галерия „Уфици“ във Флоренция, Националната галерия за изящни изкуства Ла Валета, Малта, музей „Мимара“, Загреб. Носител на множество награди. Преболедувал КОВИД-19 леко и без последици.
Веселин Вълков
Финансист по образование, иноватор по призвание, с най-голяма страст към LED осветлението. Собственик е на фабрика за промишлено осветление, която има партньори във Франция, Полша и Чехия и търгува в цяла Европа. Произведе UV-C излъчвател срещу SARS-CoV-2, който беше много добре приет в България, други европейски страни и Русия.
Д-р Виктор Ненов
Завършва медицина в Медицински университет София през 2019. Професионалните му интереси са в сферата на онкологията, иновативните технологии и лечения. Той има опит в работа с млади хора, държавни и общински институции и дарителски кампании. Бил е президент на Третия международен биомедицински конгрес – София 2018 г. Специализант в “Сити клиник”.
Д-р Диян Ганев
Стажант-лекар в Медицински Университет – София. Професионалните му интереси са в сферата на регенеративната медицина, иновативните терапии в медицината, геномика, онкология, инфекциозни болести. Той има опит в дарителски кампании, онлайн платформи и социални групи, работа с млади хора. Още в началото на епидемията в България се включва като доброволец в Инфекциозната клиника на Военно-медицинска академия – София.